Diagnozy Adasia z początku 2013 roku

Diagnoza jaką otrzymał Adaś w Fundacji Alpha w Lublinie:

Diagnoza funkcj

Pierwsza diagnoza Adasia jaką otrzymaliśmy w Krakowie u dr Marty Korendo:

Kraków, 17 lutego 2013r                   OPINIA LOGOPEDYCZNA

Adam …, urodzony 14 czerwca 2010r., zgłosił się na badanie logopedyczne 15 lutego 2013r. Chłopiec nie nawiązał prawidłowego kontaktu z terapeutą, nie budował pola wspólnej uwagi, nie naśladował i nie pokazywał palcem.

Badanie lateralizacji nie jest diagnostyczne. Spontaniczne zachowania wskazują na preferencję prawej ręki. Jeśli obserwacje te potwierdzą się w codziennych, spontanicznych zachowaniach, należy stymulować prawą rękę i nie pozwalać na zachowania oburęczne.

W dniu badania wiek dziecka wynosił 2,8.

Wykonałam  badanie niewerbalnym testem do mierzenia poziomu funkcji intelektualnych S.O.N. Wyniki badania  testem S.O.N:

  • Umiejętność przeprowadzania kategoryzacji – nie podjął zadania dla dzieci dwuletnich Ten podtest bada umiejętności przede wszystkim prawopółkulowe – syntezę, dostrzeganie cech wspólnych, gotowość do uczenia się słów, umiejętność odkrywania znaczeń, rozumienie języka z kontekstu i konsytuacji.
  • Analiza i synteza wzrokowa na materiale atematycznym – nie podjął zadania dla dzieci dwuletnich (naśladowanie ułożenia szeregu 4. klocków)

Ten podtest bada umiejętności przede wszystkim lewopółkulowe – linearną organizację informacji, przetwarzanie języka, budowanie wyrazów z ciągów sylab, budowanie zdań zgodnie regułami gramatycznymi.

  • Analiza i synteza wzrokowa na materiale tematycznym – nie podjął zadania dla dzieci dwuletnich (składanie obrazka z dwóch części)

Ten podtest bada umiejętność dokonywania syntezy obrazów znanych, funkcje prawej półkuli mózgu.

  • Pamięć i koncentracja – nie podjął zadania dla dzieci dwuletnich

Ten podtest bada umiejętność skupienia się na zadaniu, pamięć bezpośrednią i sterowanie własną uwagą.

  • Grafopercepcja – nie podjął zadania dla dzieci dwuletnich (naśladowanie rysowania linii pionowej)

Ten podtest bada koordynację wzrokowo – ruchową oraz ujmowanie relacji.

Na podstawie otrzymanych wyników nie można wnioskować o możliwościach poznawczych chłopca, a jedynie o zdolności do budowania relacji z osobą dorosłą, a problemach z polem wspólnej uwagi i zupełnym braku zauważania, respektowania i abstrahowania reguł (w tym reguł językowych). Jeśli natychmiast nie rozpocznie się terapii, trudności poznawcze chłopca będą się utrwalać i nasilać.

Na podstawie obserwacji sposobów rozwiązywania zadań testu S.O.N, zabawy swobodnej, kontaktu z Rodzicami oraz wywiadu stwierdzam u chłopca zaburzenia ze spektrum autyzmu.

2 thoughts on “Diagnozy Adasia z początku 2013 roku

  1. Kamila Konrad

    My właśnie wybieramy się na badania do Alphy w Lublinie, mamy wielką nadzieję że u Alka nic nie wykryją.
    Mam kilka pytań, będę wdzięczna za odpowiedź tu czy na moim blogu.
    W jaki sposób rozpoznaliście autyzm u waszego dziecka?
    Jak długo trwają badania w poradni?
    Czy długo się czeka na wyniki?
    Czy długo się czeka na badania w poradni?

    http://www.kolorowe-usta.blogspot.com

    1. admin Autor wpisu

      Cześć, w sumie to my sami nie rozpoznaliśmy autyzmu u Adasia. Poszłam z Nim do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej bo widziałam, że coś jest nie tak. Zachowywał się jakby nie słyszał, nie chciał by mu cokolwiek tłumaczono, bawił się zabawkami w nietypowy sposób. Byłam jednak pewna, ze to drobnostka i że trzeba tylko nad czymś popracować i wszystko się wyrówna. Jednak od Pani psycholog po 10 minutach usłyszałam podejrzenie autyzmu. Na początku olałam temat, dla mnie to było nie do przyjęcia, absurdalne. Potem powoli zaczełam zauważać, ze nie reaguje na imię, że nie rozumie co się do Niego mówi, nawet takie proste podaj piłkę (jak ma jakiś wybór), że macha sobie przed oczami przedmiotami, ze wszystko układa w rządki, że nie naśladuje, że nie śmieje się jak inni się śmieją ale za to potrawi bez powodu śmiać się w głos.
      W Alphie mieliśmy cztery spotkania (teraz chyba są dwa, z tego co wiem). My mieliśmy najpierw wywiad z rodzicami (bez dziecka). POtem dwa spotkania z psychologiem, który oceniał możliwości Adasia, a potem już „komisję” orzekającą. To wszystko razem trwało ponad miesiąc (był okres świąteczny). Na tym ostatnim spotkaniu odrazu powiedzieli, jaka jest diagnoza. Po tygodniu przysłali papierek orzekający.
      Jeśli mogę jeszcze jakoś pomóc, to pisz śmiało.

      Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego!!!
      Ola

Możliwość komentowania jest wyłączona.