Pierwsze zmiany – wyłączyliśmy telewizor:)

Lublin, 2. luty 2013.

Karola już wróciła od Babci. Z Adasiem zaczęłam ćwiczyć metodą krakowską (nie wiem czy już Ci o niej mówiłam, a mówiłam, bo przecież kupowałeś książki). Jeszcze nie mam wszystkich pomocy, ale niedługo przyjdą bo już zamówiliśmy. W każdym razie idzie mu w miarę, nie jest źle ale i nie jest rewelacyjnie. Nie chce słuchać płyt na słuchawkach, a inaczej nie można, więc musimy go przytrzymywać. Za to powtarza, jak rysuję twarz i mówię: „oko, oko, nos, usta”, to On mówi „oko, oko, no, uta”.

Jak coś rysuje to zawsze zaczyna od kółka i mówi „oko”.

Mam nadzieję, ze jak Karolinka pójdzie do przedszkola od poniedziałku to powoli dojdziemy do normy.

W tej metodzie nie można włączać żadnych elektronicznych dźwięków, ani bajek, ani komputera ani muzyki z płyty, ani zabawek dźwiękowych więc to dla nas nowa sytuacja i powoli się w niej odnajdujemy. Bardzo się bałam tego, szczególnie braku bajek. Teraz muszę więcej planować, bo w ciągu dnia jestem zaabsorbowana Adasiem i Karolką w 100 %. Nie mogę już włączyć bajki i pójść sobie, aby obiad spokojnie ugotować.

Są jednak zauważalne zmiany w zachowaniu Adasia, po wyłączeniu tych wszystkich elektronicznych gadżetów. Adaś zaczął interesować się zabawkami. W pierwszych dniach bez TV oglądał je, jakby pierwszy raz widział coś takiego na oczy. Jest też bardziej uważny, tak jakby zaczął lepiej słyszeć. Zainteresował się książeczkami. W tej książce o metodzie krakowskiej autorka napisała, że u dzieci autystycznych lewa półkula mózgu (odpowiedzialna między innymi za mowę) nie działa prawidłowa, za to prawa jest bardziej rozwinięta. Dlatego trzeba wyłączyć wszystkie urządzenia które uruchamiają prawą (TV, muzyka), żeby zaczęła pracować lewa. U Adasia chyba to się sprawdza.

A z metodą krakowską to nie taka prosta sprawa, bo odrzuca inne. Długo się zastanawialiśmy z Karolem, ale spróbujemy najpierw tej, a potem zobaczymy. Niektóre dzieci robią ogromne postępy i to bardzo szybko, więc łatwo będzie sprawdzić, czy ta terapia działa na Adasia czy nie.

Będziemy go obserwować.

One thought on “Pierwsze zmiany – wyłączyliśmy telewizor:)

Możliwość komentowania jest wyłączona.